Vlakom som vyrazila ráno z Bratislavy o 8:00, v Komárne som bola 10:15. Nestihla som si ráno šľahnúť moju obľúbenú drogu - teda kávu, tak som zo stanice zamierila rovno do najbližšej kaviarne, navyše autobus do Iže mi išiel až o hodinu a pol. Hneď za autobusovou stanicou, ktorá susedí s vlakovou, som narazila na Harry's Pub na Košickej ulici, kde mali piteľnú kávu, dokonca s cremou. Ale že vás bude obsluha nejako obskakovať, to nečakajte. Slečinka sa tam prehrabovala v účtovných dokladoch a kým som sa za ňou nedoplazila s abstinenčným prosíkom, ani po mne okom nefľochla.
Ak budete mať chuť na naozaj dobré lángoše a času budete mať ešte tak tri štvrte hodiny, zájdite určite do langošárne k Dokimu (ulica Malá jarková 3), je to asi 10 minút južne od stanice. Cesnakový lagoš stál 50 centov, langoš cesnak+smotana+syr = 80 centov. Keby ste nemali dosť, ďalej na rohu je aj Cukráreň, skúsenosti však nemám. Mimochodom, s obžerstvom ešte nekončíme, do Komárna sa vrátime a dáme si brutálnu pizzu.
Doki - Langošáreň, piváreň a kaviareň v jednom. |
Z Iže peši do Komárna
Ak po ceste nezrazíte diviaka, autobusom ste v Iži asi za dvanásť minút, vystúpiť treba za miestnym múzeom, ktoré uvidíte na ľavej strane (je to tuším zastávka fara). Potom sa spýtajte, kade sa dostanete k Dunaju, lebo okolo Iže vedie kanál, takže treba nájsť mostík. Prejdete teda kanál, hrádzu a približne po 10 minútach sa dostanete k brehu Dunaja.
Breh Dunaja pri Iži. |
Breh je tu ešte štrkový, pozvoľna klesajúci do vody, takže sa netreba báť. Okolo je niekoľko rybársko-turistických prístreškov, na ktorých si môže znavený pocestný rozbaliť svoje lepáše a narezať pôlt slaniny. Aj ohniská sú tu, ale často aj rybári, takže, ak nechcete dostať po papuli, nehádžte do vody väčšie kamene, neskáčte do nej, nehlučte, správajte sa teda skôr introvertne.
Keď sa osviežite, vyberte sa popri hrádzi proti smeru toku Dunaja. Asi po 1.6 km prídete k zvyškom bývalého rímskeho vojenského tábora. Nebudem vás tu unavovať podrobnou faktografiou, všetko nájdete pekne pokope na tejto stránke, ktorú pre vás zostavila a text fundovane napísala pani inžinierka Elena Blažová z Archeologického ústavu SAV v Nitre.
Tu je len zopár obrázkov, pre ilustráciu:
Letecký pohľad na areál bývalého rímskeho tábora (cca r. 2000). |
Rekonštrukcia stáleho kamenného vojenského tábora. |
Rekonštrukcia hlavnej brány. Kovové konštrukcie už dnes neexistujú, pravidelne ich totiž premiestňovali do zberných surovín neprispôsobiví občania. |
Digitálne rekonštrukcia brány a pohľad do areálu. |
Digitálna rekonštrukcia vojenských barakov.
Od kastela pokračujte smerom na Komárno, oplatí sa zastaviť v miestach, kde sa to dá ešte pár razy pri Dunaji, lebo od miest, kde leží rímsky tábor, majú už dunajské brehy piesčitý ráz. Až tam si človek uvedomí, že nie je vždy nutné letieť každé leto s vyplazeným jazykom do Chorvátska.
Pred sútokom s Váhom začínajú nudistické pláže a ak nepatríte k exhibicionistom alebo voyerom, prípadne nemáte chuť na ovisnuté zadky a iné časti tela, tak sa tejto oblasti vyhnite. Do Komárna neodporúčam ísť cez osadu Veľký Harčáš, aj keď je to o niečo kratšia cesta, ale radšej popri hrádzi. Známi mi hovorili, že tam raz mali nepríjemný stret s miestnymi lúzermi, ktorí žijú v bytovkách. Myslím, že odtiaľ sa regrutujú aj zberatelia rímskych brán. V Komárne
Komárno ma celkom milo prekvapilo, v centre je pomerne dosť zaujímavých budov, najmä secesných. Napríklad budova z roku 1902 na rohu Palatínovej a Záhradníckej ulice, kde taraz sídli nejaká banka.
Úplný architektonický grc je novovytvorené Nádvorie Európy. Vzniklo ako hujerovská oslava nášho vstupu do Európskej únie, postavené je, samozrejme, z eurofondov, ktoré si viem predstaviť investovať určite lepšie (napr. do obnovy historických pamiatok). Na mieste, ktoré pripomína kulisy z béčkového hollywoodskeho filmíku stojí 45 budov, ktoré vraj pripomínajú architektúru a slohy typické pre viaceré krajiny Európy. Všetko stálo zhruba 13 miliónov eur. Stavitelia popierali, že by čo i len euro išlo z predvstupových eurofondov. Investor sa dostal do konkurzu a o námestie sa roky sporili. Stavby na námestí majú viac ako stovku majiteľov, koľko presne, to asi nik nevie. Najviac ich je v podzemí, kde sa nachádzajú rôzne predajné stánky, kasína a podobné zariadenia. Práve z tohto „dolného nádvoria“ už mnohí sklamane odišli, vyhnali ich zlé technické a hygienické podmienky. Priestory na viacerých miestach zatekajú, ničí sa elektroinštalácia, verejné záchody vyzerajú ako na Balkáne. Ak sa chcete pokochať námestím, pozrite si jeho panorámu. V Komárne je sústa iných zaujímavostí, kotré nájdete na tejto oficiálnej stránke. |
No comments:
Post a Comment